اقتصاد

آموزش مالیات برای چه کسانی ضروری است؟ روش های یادگیری مالیات

آموزش مالیات موضوعی است که در سال‌های اخیر به امری حیاتی برای اداره کسب‌وکارها و جلوگیری از ضرر و زیان مالی آنها تبدیل شده است؛ پیچیده بودن قوانین مالیاتی و تغییراتی که هر سال در این قوانین ایجاد می‌شود، افراد را مجاب می‌کند به یادگیری این قوانین بپردازند تا از تخلفات مالیاتی دور باشند. جرائم مالیاتی یکی دیگر از موارد مهمی است که افراد حقیقی و حقوقی باید از آن جلوگیری کنند و این امر تنها با یادگیری مالیات میسر می‌شود. در این مقاله از بینشی نو به روند آموزش مالیات و نحوه یادگیری آن می پردازیم.

مالیات چیست؟

پیش از آنکه به مطلب اصلی یعنی یادگیری مالیات بپردازیم، بهتر است توضیح دهیم که مالیات چیست.

مالیات (به انگلیسی Tax) یکی از مهم‌ترین منابع درآمدی دولت‌ها است که از شهروندان اخذ شده و به طور معمول میزان آن بر اساس درآمد، سرمایه، مصرف، یا دیگر عوامل مالی مشخص می‌گردد. مالیات به‌منظور تأمین منابع مالی برای اجرای برنامه‌ها و خدمات دولتی، مدیریت اقتصاد، تعدیل توزیع درآمد، و ایجاد توازن در اقتصاد به کار می‌رود.

چرا آموزش مالیات مهم است؟

در گذشته بیشترین منبع درآمدی دولت‌ها، از محل فروش نفت بود؛ اما در سال‌های اخیر به‌واسطه تحریم‌های بین‌المللی، فروش نفت ایران با مشکل مواجه شده و حتی نفتی که به فروش می‌رسد نیز با مبالغ کمتر و حتی بعضاً از طریق مبادله با کالا در بازار جهانی عرضه می‌شود. به همین دلیل، در سال‌های اخیر قانون‌گذاران در تلاش بوده‌اند تا منابع مالی مورد نیاز دولت‌ها را بیشتر به سمت درآمدهای مالیاتی ببرند و به همین دلیل، انواع جدید مالیات از جمله مالیات بر عایدی سرمایه، مالیات بر خودروهای لوکس، مالیات بر ارزش افزوده، همگی در چندین سال اخیر وضع شده‌اند.

در این مسیر، اگر کسی بر قوانین مالیاتی مسلط نباشد، ممکن است به واسطه جهل به قانون مالیات، دچار زیان مالی سنگینی شود. راه ساده جلوگیری از زیان دیدن به واسطه مالیات، آموزش مالیات است.

آموزش مالیات به درد چه کسانی می‌خورد؟

آموزش مالیات می‌تواند برای هر فردی که به‌نوعی با امور مالی و مالیاتی سروکار دارد مفید باشد، از جمله:

 • اشخاص حسابدار و کمک‌حسابدار
 • دانشجویان رشته حسابداری، مدیریت و اقتصاد
 • صاحبین کسب‌وکار
 • اشخاص علاقه‌مند به اشتغال در زمینه مشاوره و وکالت مالیاتی

حسابداران و کمک حسابداران

حسابداران و کمک حسابداران برای انجام وظایف خود در زمینه‌های حسابداری و حسابرسی مالیاتی، نیاز به دانش و مهارت در زمینه‌ مالیات دارند.

دانشجویان رشته‌های حسابداری، مدیریت و اقتصاد

دانشجویان رشته‌های حسابداری، مدیریت و اقتصاد برای ورود به بازار کار و موفق شدن در این رشته‌ها، نیاز به دانش و مهارت کافی در زمینه مالیات دارند.

آموزش مالیات به درد چه کسانی می‌خورد

افراد صاحب کسب‌وکار

افراد صاحب کسب‌وکار و کارفرمایان برای مدیریت صحیح امور مالی کسب‌وکار خود، ممکن است نیاز به دانش و مهارت کافی در زمینه مالیات پیدا کنند.

افرادی که تمایل به فعالیت در زمینه مشاوره و وکالت مالیاتی دارند

افرادی که تمایل به فعالیت در زمینه مشاوره و تبدیل شدن به یک وکیل مالیاتی دارند، باید دانش و مهارتی کافی در زمینه مالیات داشته باشند. آموزش مالیات به این دسته از افراد کمک می‌کند تا با یادگیری مالیات بتوانند به‌عنوان مشاور یا وکیل مالیاتی، به افراد و کسب‌وکارهای مختلف کمک کنند.

آموزش مالیات را چگونه شروع کنیم؟

شما می‌توانید از طرق مختلفی برای یادگیری مالیات اقدام کنید.

 • یادگیری مالیات به‌صورت خودآموزی با مطالعه کتاب‌های آموزشی، مقالات و منابع آنلاین
 • آموزش حضوری با حضور یافتن در دوره‌های آموزش مالیات
 • آموزش آنلاین با شرکت در دوره‌های آموزشی مالیاتی آنلاین

اما اینجا سؤال‌های مهمی مطرح می‌شود:

 • کدام روش بهتر است؟
 • کدام مؤسسه آموزش‌های بهتری ارائه می‌دهد؟
 • کدام استاد بهتر تدریس می‌کند؟
 • آیا مؤسسه‌ای که قصد داریم دوره آموزشی را از آن تهیه کنیم معتبر است یا خیر؟
 • و سؤالاتی از این قبیل.

باید گفت که بهترین شیوه یادگیری هر کس به شخصیت خود او برمی‌گردد و نمی‌توان یک نسخه را در مورد همه به کار برد؛ به عنوان مثال ممکن است شخصی آموزش مالیات را به صورت خودآموز ترجیح دهد و با این شیوه راحت‌تر یاد بگیرد، در صورتی که شخص دیگری حتما نیاز به آموزش حضوری داشته باشد. بنابراین با توجه به شناختی که نسبت به خودتان دارید باید تصمیم بگیرید.

با این حال هر یک از روش‌های آموزش مالیات، دارای مزایا و معایبی است که لازم است از آن آگاه باشید. به‌عنوان مثال، یادگیری مالیات به شیوه خودآموز، زمان بیشتری از شما خواهد گرفت و مدت‌زمان بیشتری را باید صرف جستجو کنید در صورتی که به کمک موسسات آموزشی، یک محتوای گردآوری شده مدون و فشرده را دریافت می‌کنید که سرعت یادگیری شما را افزایش می‌دهد.

در حالت کلی، بهتر است آموزش مالیات را در موسسات آموزشی و به کمک اساتیدی که فن بیان و تسلط علمی بالایی دارند دنبال کنید؛ همچنین باید حتما در نظر داشته باشید که آموزش مالیات به صورت عملی و مثال‌محور و همراه با پرونده‌های واقعی انجام شود تا تنها تئوری را یاد نگیرید.

در کنار این شیوه آموزشی، بهتر است که در زمینه خودآموزی و تقویت مهارت‌های جستجوی خود نیز پیشرفت نمایید، چرا که مالیات یک حوزه دائما در حال تغییر است و شما برای به‌روز شدن و تسلط بر این تغییرات، باید دائما در حال بررسی سایت‌های مربوط به قوانین و مقررات مالیاتی باشید.

یادگیری مالیات یا استفاده از خدمات مشاوره

برای مدیریت امور مالیاتی خود یا باید خودتان مالیات را یاد بگیرید یا از خدمات مشاوره مالیاتی استفاده کنید، انتخاب با شما است و هر کدام از این روش‌ها مزایا و معایب خود را دارد.

برای مثال اگر قصد دارید خودتان برای یادگیری مالیات اقدام کنید باید بدانید که این کار با وجود اینکه هزینه‌های کمتری نسبت به استفاده از مشاوره مالیاتی دارد اما نیاز به صرف زمان و تلاش فراوان دارد.

در نتیجه

در سال‌های اخیر که مالیات سهم بیشتری از درآمدهای دولت را تامین می‌کند، قوانین مالیاتی دستخوش تغییرات زیادی شده است و کسب‌وکارها برای عمل به وظایف مالیاتی خود، چاره‌ای جز یادگیری مالیات و یا کمک گرفتن از مشاوران مالیاتی ندارند. آموزش مالیات، مسیری است که افراد به کمک آن می‌توانند به قوانین مالیاتی مسلط شده و کسب‌وکارشان را از گزند جرایم و زیان‌های مربوطه محفوظ نگه دارند و یا به عنوان مشاور مالیاتی با دیگران همکاری نمایند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا