بهداشت و سلامت

بیماری ام اس چیست؟ علائم، پیشگیری و درمان مولتیپل اسکلروزیس

بیماری ام اس از جمله بیماری‌هایی است که به عنوان یک چالش جدی در عرصه پزشکی و بهداشت عمومی شناخته می‌شود. این بیماری، با اثرگذاری مستقیم بر سیستم عصبی مرکزی، علائم و عوارضی متنوع و پیچیده را برای بیماران به وجود می‌آورد و به طور چشمگیری بر کیفیت زندگی آنان تأثیر می‌گذارد.

با پیشرفت‌های علمی و پزشکی، شناخت محققان از مکانیسم‌های بروز و پیشرفت این بیماری افزایش یافته، اما هنوز عوامل اصلی بروز این بیماری به طور دقیق مشخص نشده است. در این مقاله از بینشی نو، تمام جنبه‌های این بیماری پیچیده از روش‌های تشخیص، گزینه‌های درمانی موجود و راهکارهای پیشگیری، بررسی خواهد شد.

بیماری ام اس چیست؟

بیماری ام اس یا مولتیپل اسکلروزیس (Multiple Sclerosis)، یک بیماری نورولوژیکی و التهابی مزمن است که در آن سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت‌های عصبی خود به ویژه پوسته‌ی محافظ عصب‌ها که به میلین (Myelin) معروف است؛ حمله می‌کند. غلاف میلین به طور معمول از رشته های عصبی در سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) محافظت می‌کند.

علائم بیماری ام اس چیست؟

گاهی این حملات منجر به تخریب میلین‌ها و آسیب به ساختارهای عصبی زیرین نیز می‌شود که ممکن است باعث بروز اختلالاتی در عملکرد اعصاب مرکزی شود. با پیشرفت حمله، غلاف میلین ملتهب می‌شود و به تدریج تخریب می‌گردد و مناطقی از اسکلروز باقی می‌ماند که ارتباط‌های الکتریکی بین مغز و سایر قسمت‌های بدن را مختل می‌کند و منجر به علائم ام اس می‌شود.

بیماری ام اس بیشتر در افراد جوان با سن 20 تا 40 سال و اغلب در زن‌ها ظاهر می‌شود. با اینکه هنوز علت دقیق بروز بیماری MS مشخص نیست، اما فرضیه‌هایی وجود دارد که عوامل ژنتیکی و محیطی در ایجاد آن نقش دارند. به طور کلی، افرادی که بستگانی با سابقه MS دارند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند. عوامل محیطی مانند عفونت‌های ویروسی، سیگار کشیدن و کمبود ویتامین D نیز در افزایش خطر ابتلا به MS نقش دارند.

علائم بیماری ام اس چیست؟

علائم و نشانه‌های بیماری ام اس می‌تواند بسیار متنوع و گاهی هم پیچیده باشد. این علائم معمولاً بر سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع)، ساختارهای حسی و حرکتی، دیداری و حتی کنترل مثانه تأثیر می‌گذارند. در ادامه، به برخی از علائم شایع بیماری ام اس اشاره می‌کنیم:

علائم بیماری ام اس چیست؟

 • ضعف عضلانی: شایع‌ترین علامت بیماری MS، که باعث مشکلات حرکتی و عدم توانایی انجام فعالیت‌های روزمره می‌شود.
 • اختلالات حسی: این علائم شامل احساس سوزش، ‌درد و بی‌حسی، یا سوزن سوزن شدن در بازوها، پاها و انگشتان دست است.
 • لرزش غیر ارادی: لرزش انگشتان دست یا رعشه در بخش‌های مختلف بدن نیز از دیگر علائم این بیماری است.
 • مشکلات بینایی: تاری دید، دو بینی یا حتی انحراف چشم‌ها به علت آسیب عصب بینایی هم از علائم بیماری ام اس است.
 • افزایش خستگی: احساس خستگی شدید و بدون علت که از سطح معمول فراتر برود، یکی دیگر از علائم مزمن ام اس می‌باشد.
 • اختلالات کنترل مثانه و مشکلات روده: ناتوانی در کنترل ادرار یا ناتوانی در تخلیه کامل روده، از دیگر علائم این بیماری است.
 • سرگیجه و عدم تعادل: ممکن است افراد دچار این بیماری به دلیل ناتوانی در حفظ تعادل هنگام راه رفتن با مشکل مواجه شوند.
 • عدم تمرکز و مشکلات یادگیری و حافظه: گاهی افراد مبتلا به بیماری ام اس با مشکل عدم تمرکز و تغییراتی در حافظه روبه‌رو می‌شوند.
 • اختلال در عملکرد جنسی: به دلیل آسیب سیستم عصبی مرکزی، افراد مبتلا به این بیماری در عملکرد جنسی نیز مشکل دارند.

راه‌های پیشگیری از بیماری ام اس چیست؟

نحوه درمان بیماری مولتیپل اسکلروزیس

به دلیل اینکه علت اصلی بروز این بیماری هنوز مشخص نیست، پیشگیری از بروز این بیماری هم تقریبا ممکن نیست اما برخی از روش‌هایی که ممکن است به کاهش خطر ابتلا به ام اس کمک کنند عبارتند از:

 • مصرف ویتامین D: تحقیقات نشان داده‌ که مصرف مناسب ویتامین D ممکن است باعث کاهش خطر ابتلا به ام اس شود. برای بدست آوردن ویتامین D می‌توانید از غنی کردن مواد غذایی با ماهی‌های چرب، زرده تخم مرغ، محصولات لبنی غنی شده و جگر گاو استفاده کنید، یا به توصیه پزشک محصولات ویتامین D را به صورت منظم مصرف کنید. همچنین در معرض نور خورشید بودنِ روزانه نیز می‌تواند ویتامین D مورد نیاز بدن را تامین کند.
 • تغییرات در سبک زندگی: پزشکان معتقدند که اجتناب از مصرف دخانیات و سیگار، مراقبت از سلامت عمومی، حفظ وزن سالم و انجام فعالیت‌های ورزشی و فیزیکی منظم هم می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری ام اس کمک کند.
 • مدیریت استرس: استرس ممکن است بر تعادل سیستم ایمنی بدن تأثیر بگذارد و باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های التهابی، از جمله ام اس شود. بنابراین، استفاده از روش‌های مدیریت استرس مانند تمرینات آرامش و مدیتیشن یا مشاوره با روانشناس می‌تواند مفید باشد.

نحوه درمان بیماری مولتیپل اسکلروزیس

درمان بیماری ام اس از طریق ترکیب چند روش مختلف انجام می‌شود و پزشک معالج با توجه به نوع و شدت علائم، مرحله بیماری و وضعیت عمومی بیمار، نوع درمان را انتخاب می‌کند. معمولا درمان ام اس برای کنترل علائم، کاهش شدت بیماری و جلوگیری از آسیب به بافت‌های عصبی مرکزی انجام می‌شود.

درمان توسط یک تیم پزشکی متخصص که شامل نورولوژیست، فیزیوتراپیست، متخصص تغذیه و دیگر متخصصان مرتبط هستند، انجام می‌شود. استفاده از روش‌های درمان در کنار سبک زندگی سالم، فعالیت بدنی منظم و تغذیه متعادل می‌تواند به بهبود کیفیت زندگی بیماران کمک کند. درمان ام اس ممکن است شامل موارد زیر باشد:

1. درمان حملات

 • کورتیکواستروئیدها مانند پردنیزون خوراکی و متیل پردنیزولون وریدی برای کاهش التهاب عصبی تجویز می‌شوند.
 • اگر علائم جدید یا خیلی شدید باشد و به استروئیدها پاسخ نداده باشد، ممکن است از تعویض پلاسما (پلاسمافرزیس) استفاده شود.
 • از آرام بخش‌ها و شل کننده‌های عضلانی مانند باکلوفن و تیزانیدین برای کاهش اسپاسم و گرفتگی عضلات پس از حمله استفاده می‌شود.

2. درمان‌های بازدارنده

چندین درمان کنترل کننده برای بیماری ام اس وجود دارد. روش‌های درمانی بازدارنده شامل داروهای خوراکی و تزریقی است.

داروهای تزریقی:

 • اینترفرون بتا: این دارو به عنوان کنترل کننده سیستم ایمنی بدن، زیر پوست یا داخل ماهیچه تزریق می‌شود و دفعات و شدت حملات را کاهش می‌دهد.
 • گلاتیرامر استات: این دارو ممکن است به جلوگیری از حمله سیستم ایمنی بدن به میلین کمک کند و باید به صورت زیرجلدی تزریق شود.
 • آنتی بادیهای مونوکلونال: این نوع آنتی بادی‌ها سلول‌هایی را که به سیستم عصبی آسیب می‌رسانند، هدف قرار می‌دهد. آنتی بادیها با تزریق زیر پوستی تجویز می‌شوند و می‌توانند شدت علائم را کاهش دهند.

داروهای خوراکی:

 • تری فلونوماید
 • دی متیل فومارات
 • فینگولیمود
 • اوزانیمود
 • پونسیمود

3. درمان‌های حمایتی

درمان‌های حمایتی

 • فیزیوتراپی و کار درمانی: فیزیوتراپیست با انجام تمریناتی باعث کاهش درد، ضعف و خستگی بیمار شده و با انجام حرکات کششی به کنترل تعادل او کمک می‌کند.
 • ماساژ و طب سوزنی: برای کاهش درد و خستگی یا استرس می‌توان از ماساژهای آرام بخش و طب سوزنی استفاده کرد.
 • مشاوره با روانشناس: در کنار درمان‌های رایج، برای مراقبت از سلامت روان و کنترل استرس و اضطراب از پزشک روانشناس کمک بخواهید.

کلام پایانی

بیماری ام اس، از جمله موضوعاتی است که نیازمند آگاهی و درک عمومی بیشتر است. با این مقاله، سعی کردیم اطلاعاتی مفید درباره این بیماری را ارائه دهیم. امیدواریم که با افزایش آگاهی و دانش درباره بیماری ام اس، بتوانیم بهبودی در کیفیت زندگی افراد مبتلا به این بیماری را ایجاد کنیم.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا