اقتصاد

شرایط ثبت نام تسهیلات وام ودیعه مسکن و اجاره خانه 1403

شرایط ثبت نام وام ودیعه مسکن یا اجاره خانه در سال 1403 شامل مواردی از قبیل متاهل بودن یا سرپرست خانوار بودن متقاضی و همچنین داشتن اجاره‌نامه رسمی می‌باشد. در ضمن متقاضی باید علاوه بر تسلیم اسناد و مدارک مورد نیاز، افراد ضامن خود را نیز به بانک معرفی نماید. در این مقاله به بررسی چیستی وام ودیعه مسکن و شرایط و ضوابط و الزامات ثبت‌نام این وام خواهیم پرداخت. با بینشی نو همراه باشید.

تسهیلات وام ودیعه مسکن چیست؟

وام ودیعه مسکن یا به زبان ساده‌تر تسهیلات اجاره خانه، وامی است که دولت به‌منظور حمایت و کمک به اشخاصی که در منازل استیجاری سکونت دارند، پرداخت می‌کند. ثبت نام و درخواست وام اجاره خانه، از طریق سامانه جامع طرح‌های حمایتی مسکن به آدرس اینترنتی saman.mrud.ir انجام می‌شود.

معمولاً هنگامی که قرارداد اجاره یک خانه به پایان می‌رسد، مالکان درخواست افزایش ودیعه مستاجر را می‌کنند که میزان این افزایش ودیعه، بسته به عوامل مختلف، از جمله استان، شهر و منطقه سکونت‌گاه، انصاف مالک و… ممکن است متغیر باشد. اما در این هنگام، ممکن است تامین مبلغ ودیعه افزایش یافته به‌صورت یکجا و ناگهانی برای بسیاری از شهروندان مقدور نباشد و به همین دلیل، برخی شهروندان نیازمند این طرح حمایتی دولت می‌باشند.

شرایط ثبت نام تسهیلات وام ودیعه مسکن در سال 1403

تسهیلات وام ودیعه مسکن، به‌دلیل حمایتی که از اقشار آسیب‌پذیر جامعه در برابر تورم و افزایش سالانه نرخ اجاره می‌کند، مورد استقبال و تقاضای قشر عظیمی از مستاجران گردیده است؛ به‌طوری که بر اساس آمار از تیرماه سال 1401 تا اسفندماه سال 1402، چیزی در حدود 394 هزار وام ودیعه مسکن به متقاضیان پرداخت شده است. بر اساس آمارهای منتشر شده، در سال 1399 و 1400 نیز در مجموع به بیش از 454 هزار متقاضی تسهیلات ودیعه مسکن پرداخت شده است.

با توجه به حجم بالای درخواست‌های این وام، می‌طلبد که شرایط و ضوابطی برای این منظور در نظر گرفته شود تا این وام تنها به افرادی که واقعاً واجد شرایط هستند پرداخت شود.

شرایط ثبت نام تسهیلات وام ودیعه مسکن سال 1403 عبارتند از:

1- داشتن اجاره نامه رسمی

نخستین شرط ثبت نام و دریافت وام ودیعه مسکن، این است که اجاره نامه محل سکونت مستاجر رسمی باشد و بنابراین اجاره نامه یک مستاجر اجاره نامه بنگاهی یا دستی داشته باشد، از دریافت این واممحروم خواهد ماند. پس در صورتی که قصد دارید در آینده وام ودیعه مسکن دریافت کنید، حتماً خاطرتان باشد که خانه‌ای را اجاره کنید که مالکش حتماً به شما اجاره نامه رسمی ارائه دهد.

برخی از مالکان به‌منظور فرار از مالیات اجاره، از ارائه اجاره نامه رسمی خودداری می‌کنند که این اتفاق باعث زیان دیدن مستاجر می‌گردد.

اجاره‌نامه رسمی را می‌توان به دو صورت تنظیم نمود:

  • تنظیم اجاره‌نامه در دفتر اسناد رسمی و توسط سر دفتر
  • ثبت اجاره‌نامه بنگاهی در سامانه ایران املاک به آدرس ir و دریافت کد رهگیری از همین وبسایت.

2- متقاضی متاهل یا سرپرست خانوار باشد

همان‌طور که پیشتر ذکر شد، تعداد متقاضیان درخواست تسهیلات وام ودیعه مسکن 1403 نیز مطابق سنوات گذشته، بسیار زیاد خواهد بود؛ اما از طرفی منابع مالی که دولت برای این منظور در اختیار دارد، کفاف ارائه وام به تمامی مستجرین را نمی‌دهد و دولت ناچار است با وضع قوانینی، اشخاصی که بیش از دیگران نیازمند این کمک مالی هستند را حمایت کند. به همین دلیل، طبق قانونی که در خصوص تسهیلات وام ودیعه مسکن 1403 وجود دارد، وام اجاره خانه تنها به مستاجرینی اعطا می‌شود که یا متاهل باشند، یا مجرد سرپرست خانوار.

وضعیت تاهل برای تسهیلات وام ودیعه مسکن

بنابراین با توجه به این اوصاف، مجردینی که سرپرست خانوار نباشند، از دریافت وام ودیعه مسکن 1403 محروم خواهند ماند.

البته دولت برای مجردینی که سرپرست خانوار نیز نباشند، سه استثنا قائل شده که عبارتند از:

  • زنان مجردی که بیش از 35 سال سن دارند و با خانواده زندگی نمی‌کنند و سرپرست خودشان هستند؛
  • مردان مجردی که سابق بر این سرپرست خانوار بوده‌اند، ولی اکنون به‌واسطه متارکه یا مرگ همسرشان، مجرد شده‌اند؛
  • متقاضیان مجردی که در طرح جهش تولید مسکن ثبت نام نموده‌اند.

3- شرایط زمانی قرارداد اجاره

یکی دیگر از مقرراتی که در خصوص دریافت تسهیلات وام ودیعه مسکن 1403 در نظر گرفته شده است، مربوط به زمان اتمام قرارداد اجاره خانه می‌باشد. بر این اساس، لازم است که قرارداد اجاره خانه، حداکثر تا زمان اتمام  ثبت‌نام وام ودیعه مسکن منعقد گردیده باشد. به عبارت دیگر، چنانچه قرارداد اجاره‌ای که اراده می‌شود مربوط به بعد از پایان ثبت‌نام وام اجاره خانه باشد، مستاجر از دریافت وام اجاره خانه 1403 محروم خواهد ماند.

ذکر این نکته نیز الزامی است که شرایط و ضوابط ذکر شده در خصوص دریافت وام اجاره خانه 1403 طبق روال سال گذشته یعنی 1402 بوده و چنانچه تغییراتی در این قوانین صورت گیرد، اطلاع‌رسانی خواهد شد.

در نتیجه

نرخ تورم چند سالی است که در کشور ما از میزان افزایش دستمزدها تا حدودی پیشی گرفته و این اتفاق باعث شده تا قدرت مانور اقتصادی شهروندان به میزان زیادی کاهش یابد. یکی از اقدامات حمایتی که تیم اقتصادی دولت در این خصوص از قشر کم‌توان جامعه یعنی مستاجران نموده است، پرداخت تسهیلات وام ودیعه مسکن می‌باشد که در سال 1403 نیز بر طبق روال سال‌های گذشته این اتفاق انجام خواهد شد.

امیدواریم که در ابتدا این وام اجاره خانه در ابتدا به شکلی بهینه به دست مستاجران نیازمند واقعی برسد و در نهایت نیز شرایط اقتصادی کشور به‌گونه‌ای رونق یابد که مستاجران توانایی خرید مسکن کسب کنند یا حداقل نیاز به دریافت وام برای تامین مبلغ اجاره افزایش یافته نداشته باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا