بهداشت و سلامتمد و زیبایی

راه های رفع سیاهی زیر بغل + دلایل تیرگی زیر بغل

احتمالاً تا کنون با متدهای مختلف رفع تیرگی زیر بغل آشنا شده و حتماً از خواص لیموترش، خیار و حتی سیب‌زمینی برای این منظور استفاده کرده‌اید. برای رفع سیاهی زیر بغل، می‌توانید از ماسک‌های سفیدکننده نیز بهره ببرید؛ اما توصیه در مرحله اول این است که مصرف دئودورانت‌ها را کاهش دهید، زیر بغل را به شیوه صحیح اصلاح کنید، و در مرحله بعد از جوش شیرین استفاده کنید که ممکن است بسیار مؤثر باشد. همچنین، این روش باعث تحریک پوست نمی‌شود و هیچ عارضه‌ای ایجاد نمی‌کند.

کاهش مصرف دئودورانت‌ها و کاهش سیاهی زیربغل از طریق استفاده از جوش شیرین و استفاده از لایه بردارها یا اسکراب‌ها، سلول‌های مرده را از بین می‌برند و به تنفس بهتر پوست کمک می‌کنند. ترکیب جوش شیرین و آب، یک لایه بردار طبیعی برای روشن کردن پوست زیر بغل ایجاد می‌کنند. توصیه می‌شود که از این ترکیب روزانه استفاده شود.

برای تهیه یک ماسک خانگی برای رفع تیرگی پوست، می‌توانید با مخلوط کردن جوش شیرین با زردچوبه، آرد نخودچی و آبلیمو، یک ماسک طبیعی و مؤثر برای رفع سیاهی زیر بغل تهیه کنید. با استفاده از این ماسک، می‌توانید باکتری‌های موجود در این ناحیه را کاهش دهید که باعث رفع بوی ناپسند زیر بغل نیز می‌شود. این مخلوط را بر روی پوست خود قرار داده و پس از خشک شدن، با آب بشویید.

دلایل تیرگی پوست زیربغل

تیرگی پوست زیربغل ممکن است به دلایل مختلفی از جمله استفاده از تیغ برای اصلاح، وراثت، عدم پاکسازی سلول‌های مرده و… رخ دهد؛ در ادامه به صورت کامل در خصوص دلایل سیاه شدن پوست زیر بغل توضیح خواهیم داد.

اصلاح موهای زائد از طریق تراشیدن با تیغ

هنگامی که اقدام به از بین بردن موهای زیر بغل، به کمک تیغ می‌کنید، موها از سطح پوست به دقت حذف می‌شوند؛ با این حال، ریشه موها در زیر پوست باقی می‌مانند. از طرفی، از آنجا که پوست ناحیه زیر بغل بسیار نازک می‌باشد، اصلاح با تیغ باعث دیده شدن موهای باقی‌مانده در زیر پوست و در نتیجه تیرگی زیر بغل می‌گردد. زیرا در روش تراشیدن با تیغ، موها به طور کامل از پوست حذف نمی‌شوند. به علاوه، استفاده از تیغ باعث افزایش ضخامت موها نیز می‌گردد که این نیز باعث افزایش تیرگی زیر بغل خواهد شد.

 

راه های رفع سیاهی زیر بغل + دلایل تیرگی زیر بغل

تجمع و عدم پاکسازی سلول های مرده

یکی از دلایل سیاه شدن پوست زیر بغل، تجمع بافت‌های سلول مرده در پوست زیر بغل می‌باشد. تجمع سلول‌های مرده می‌تواند در اثر عدم توجه کافی به نظافت و شستشوی این ناحیه رخ بدهد. به منظور کاهش تجمع سلول‌های مرده در این ناحیه، کافی است پوست این منطقه را با استفاده از لیف یا هر پارچه ضخیم دیگری، به طور دقیق تمیز نمایید تا سلول مرده از پوست زیر بغل جدا شده و تیرگی زیربغل کاهش یابد.

مصرف بی‌رویه دئودورانت و اسپری ضد تعریق

یکی از نکاتی که اغلب متخصصان پوست بر روی آن اتفاق نظر دارند، این است که مواد شیمیایی حاضر در دئودورانت‌ها ممکن است یکی از عوامل موثر در سیاه شدن زیربغل باشند. اسپری‌های ضد تعریق قادر به تغییر رنگ زیر بغل هستند و این تغییر به صورت معمولاً بلندمدت یا حتی گاهاً دائمی اتفاق می‌افتد. به منظور پیشگیری از تیرگی پوست زیر بغل، توصیه می‌شود از راهکارهای طبیعی برای کاهش تعریق استفاده نمایید و شستشوی مداوم برای رفع عرق و بوی نامطبوع را جایگزین اسپری و دئودورانت نمایید.

اصطکاک بر اثر پوشیدن لباس‌های تنگ

در بعضی از موارد، پوشیدن لباس تنگ می‌تواند باعث ایجاد اصطکاک بین پوست زیر بغل و پوشاک گردد که این امر به تغییر رنگ زیر بغل منتهی می‌شود. برای پیشگیری از وقوع چنین مواردی، توصیه می‌شود از لباس‌های گشادتر یا از جنس پارچه‌های طبیعی و نازک تهیه شده استفاده نمایید تا پوست اجازه نفس کشیدن داشته باشد. همچنین، کاهش وزن نیز می‌تواند به عنوان یک راهکار موثر در خصوص رفع تیرگی زیر بغل ناشی از اصطکاک بدن و لباس مورد توجه قرار گیرد.

عوامل وراثتی و هورمونی

بعضی اشخاص، تیرگی زیر بغل خود را از والدین به ارث می‌برند. با این حال، اگر سیاهی زیربغل مرتبط با وراثت نباشد، امکان دارد که عوامل دیگری نظیر تغییرات هورمونی، افزایش وزن، یا حتی استفاده از قرص‌های ضد بارداری تأثیرگذار باشند. در اینگونه موارد، لازم است که برای درمان، به یک پزشک متخصص مراجعه نمود.

راه های رفع سیاهی زیر بغل + دلایل تیرگی زیر بغل

بیماری دیابت و تیرگی زیر بغل

یکی از مواردی که بسیاری از افراد آگاهی کافی در مورد آن ندارند، نقشی است که دیابت در تغییر رنگ زیر بغل ایفا می‌کند. بهترین روش برای مقابله با تیرگی زیر بغل در افراد مبتلا به دیابت، حفظ سطح مناسب انسولین و بهره‌گیری از روش‌های طبیعی برای کاهش تعریق است.

روش هایی برای درمان تیرگی زیر بغل

تا اینجا با دلایل مختلف سیاه شدن پوست زیر بغل آشنا شدیم؛ اگر شما نیز دچار تیرگی زیربغل هستید، احتمالا یکی از دلایل ذکر شده باعث این مشکل در رنگ پوستتان شده است.

اما جای نگرانی نیست؛ در ادامه شما را با انواع راه های درمان و رفع تیرگی زیر بغل آشنا خواهیم کرد. راه های درمان سیاهی زیر بغل عبارت‌اند از:

اصلاح به کمک اپیلاسیون یا لیزر

اغلب متخصصان پوست معتقدند که اصلی‌ترین دلیل سیاهی پوست زیر بغل، استفاده از تیغ یا کرم‌های موبر به منظور از بین بردن موهای زائد می‌باشد. برای جلوگیری از این مسئله، توصیه می‌شود از موم به جای تیغ یا کرم‌های موبر استفاده نمایید. با اینکه استفاده از موم باعث احساس درد بیشتری می‌شود، این روش به دلیل اینکه موها از ریشه کنده می‌شوند، باعث روشن‌تر شدن فوری رنگ پوست زیر بغل خواهد شد. علاوه بر این، استفاده از موم به کاهش تدریجی و ضعیف شدن موها نیز کمک می‌کند. در صورت تمایل به یک راهکار دائمی، استفاده از تکنولوژی لیزر نیز می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد، که با استفاده از آن، رنگ پوست زیر بغل رفته‌رفته روشن خواهد شد.

ترکیب زعفران و شیر (یا خامه)

روش مؤثر و طبیعی دیگری که در دو روز نتیجه آن قابل مشاهده است، استفاده از ترکیب کمی زعفران با دو قاشق غذاخوری شیر یا خامه می‌باشد. این ترکیب را پیش از خواب به ناحیه زیربغل خود مالیده و اجازه دهید ترکیب ذکر شده تا صبح بر روی پوست زیربغل باقی بماند. این مخلوط، نه تنها باعث روشن‌تر شدن رنگ زیر بغل می‌گردد، بلکه علاوه بر این، باعث حذف بوی ناپسند عرق خواهد شد.

 

استعمال آب لیمو رفع تیرگی زیر بغل

روش موثر دیگری برای رفع تیرگی زیر بغل، استفاده از آب لیمو بر روی پوست این ناحیه می‌باشد. این عمل باید به صورت روزانه و پیش از استحمام اجرا گردد. لیمو یک ترکیب سفیدکننده طبیعی است که به‌تدریج باعث روشن‌تر شدن رنگ پوست می‌گردد. ذکر این نکته لازم است که بهتر است پس از استحمام، مقداری مرطوب‌کننده را بر روی پوست زیر بغل خود بمالید و تا چند روز از استفاده از دئودورانت خودداری نمایید.

راه های رفع سیاهی زیر بغل + دلایل تیرگی زیر بغل

استفاده از ماسک روشن کننده

به منظور پاکسازی و رفع تیرگی زیر بغل، می‌توانید از ماسک روشن‌کننده نیز استفاده نمایید. این ماسک‌ها را می‌توانید در خانه تهیه کرده یا از مراکز خرید تهیه نمایید. برای تهیه این ماسک در منزل، به اندازه یک مشت آرد نخودچی را با کمی ماست، لیمو و کمی زردچوبه ترکیب نموده و سپس آن را بر روی پوست زیر بغل خود مالیده و مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه بر روی پوست نگه دارید. در نهایت، ماسک را با استفاده از آب ولرم بشویید.

استعمال سیب زمینی و خیار

سیب‌زمینی علاوه بر خواص خوراکی که دارد، یک نوع سفیدکننده طبیعی است. می‌توانید تکه‌های سیب‌زمینی را بر روی پوست زیر بغل قرار دهید یا سیب‌زمینی را رنده کرده و پوست زیر بغل را با آب آن آغشته کنید. در هر حالت، لطفاً به پوست اجازه دهید تا به مدت ۱۵ دقیقه با سیب‌زمینی یا آب آن در تماس باشد. اثر آن را به سرعت تجربه خواهید کرد. خیار نیز عملکردی مشابه دارد و می‌توانید همانطور که از سیب‌زمینی استفاده می‌کنید، از خیار نیز استفاده نمایید.

عدم استفاده از دئودورانت یا کاهش آن

پیش‌تر در بخش دلایل تیرگی پوست زیربغل نیز اشاره کردیم که دئودورانت و اسپری ضد تعریق از جمله عواملی می‌باشند که ممکن است باعث سیاهی زیر بغل شوند. از این رو، توصیه می‌شود مصرف آنها را به حداقل ممکن محدود کرده و به جای آن، از روش‌های طبیعی برای کاهش یا پیشگیری از بوی ناشی از تعریق استفاده نمود. یکی از روش‌های مؤثر در این خصوص، ترکیب بیکینگ پودر و آب است که با مالیدن آن به ناحیه زیر بغل، می‌توان بوی نامطبوع عرق را از بین برد. پس از مدتی از استفاده نکردن از دئودورانت، روشن شدن پوست زیر بغل قابل مشاهده خواهد بود.

استفاده از روغن نارگیل و ویتامین E

هم روغن نارگیل و هم ویتامین E هردو قابلیت بسیار زیادی در رفع سیاهی زیر بغل دارند. برای افزایش اثربخشی این ترکیبات، بهتر است روزانه مقدار کمی از روغن نارگیل را به پوست زیر بغل مالید. این عمل نه تنها منجر به سفید شدن پوست زیر بغل می‌شود، بلکه باعث افزایش لطافت و نرمی پوست در این منطقه نیز می‌گردد.

راه های رفع سیاهی زیر بغل + دلایل تیرگی زیر بغل

نتیجه گیری

در این مقاله، به بررسی روش های رفع تیرگی زیر بغل و دلایل بروز آن پرداختیم. عوامل گوناگونی می‌توانند به ایجاد این مشکل پوستی منجر شوند. از جمله این عوامل می‌توان به زیاده‌روی در استفاده از محصولات شیمیایی نظیر دئودورانت و اسپری ضد تعریق، نبود مراقبت مناسب از پوست، وراثت، اصلاح با تیغ و… اشاره کرد.

راه‌های مختلفی برای رفع سیاهی زیر بغل وجود دارد که از مهم‌ترین و کارآمدترین آنها می‌توان به اصلاح با کمک اپیلاسیون و لیزر، استفاده از ماسک‌ها و لایه‌بردارها ، حفظ تعادل رطوبت پوست، تغذیه سالم و منظم و استفاده از محصولات پوستی با مواد طبیعی اشاره نمود. همچنین، ایجاد عادات بهداشتی صحیح و جلوگیری از اصطکاک پوست با لباس تنگ، نقش مهمی در پیشگیری از این مشکل دارند.

با انجام راهکارهای ذکر شده در مقاله برای مراقبت از پوست زیربغل، می‌توان بهبود چشمگیری در وضعیت سیاهی زیر بغل و رفع تیرگی آن داشت. این تغییرات نه تنها به بهبود ظاهری پوست کمک می‌کنند بلکه به افزایش اعتماد به نفس و راحتی افراد نیز منجر خواهند شد.

منبع: health.clevelandclinic.org

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا